Prezydent Chin

Xi Jinping - 

chiński polityk, wiceprzewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej w latach 2008–2013, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin oraz przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej od 15 listopada 2012, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej od 14 marca 2013. Od czasu objęcia władzy wprowadził daleko idące środki w celu wymuszenia dyscypliny. Jego kampania antykorupcyjna doprowadziła do upadku wielu urzędników Komunistycznej Partii Chin, w tym członków Stałego Komitetu Biura Politycznego. Znacznie scentralizował władzę, obejmując szeroki zakres stanowisk kierowniczych. Jego myśli polityczne zostały wpisane w konstytucje partyjne i państwowe, a wokół niego rozwinął się kult jednostki. W 2018 magazyn Forbes umieścił go na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Chiński sen

Xi i ideolodzy Partii Komunistycznej stworzyli wyrażenie „chiński sen” na określenie nadrzędnych planów wobec Chin jako ich przywódcy. Xi po raz pierwszy użył tego wyrażenia 29 listopada 2012 podczas wizyty w Chińskim Muzeum Narodowym, gdzie on i jego współpracownicy ze Stałego Komitetu uczestniczyli w wystawie „odrodzenie narodowe”. Od tego czasu wyrażenie to stało się hasłem przewodnim epoki Xi. Od 2013 roku fraza ta pojawiła się jako charakterystyczna quasi-oficjalna ideologia kierownictwa partii, podobnie jak „Koncepcja Naukowego Rozwoju” Hu Jintao i „Zasada Trzech Reprezentacji” Jiang Zemina. Pochodzenie terminu „chiński sen” jest niejasne. Chociaż wyrażenie to było wcześniej używane przez dziennikarzy i uczonych.

Niektóre publikacje sugerowały, że termin ten prawdopodobnie czerpał inspirację z koncepcji American dream. The Economist zauważył, że abstrakcyjny i pozornie przystępny charakter tego pojęcia, bez konkretnych nadrzędnych założeń politycznych, może być celowym odejściem od żargonowych ideologii jego poprzedników. Podczas gdy chiński sen był pierwotnie interpretowany jako przedłużenie American dream, który podkreśla indywidualne samodoskonalenie i możliwości.

Użycie tego hasła od 2013 roku nabrało wyraźnie bardziej nacjonalistycznego charakteru, z oficjalnymi oświadczeniami „Sen” jest konsekwentnie powiązany z wyrażeniem „wielkie odrodzenie narodu chińskiego”.

Odrodzenie kulturowe

Ponieważ socjalizm odgrywa mniejszą rolę w życiu ludności, Xi i inni przywódcy, kontynuują rehabilitację starożytnych chińskich postaci filozoficznych, takich jak Han Fei. Na spotkaniu z innymi urzędnikami w 2013 roku, zacytował Konfucjusza, mówiąc, że „ten, kto rządzi cnotą, jest jak Gwiazda Polarna, ona utrzymuje swoje miejsce, a mnogość gwiazd składa hołd”. Odwiedzając Szantung, miejsce narodzin Konfucjusza, w listopadzie powiedział uczonym, że świat zachodni „przeżywa kryzys zaufania” i że KPCh jest „lojalnym spadkobiercą i promotorem wybitnej tradycyjnej kultury Chin”.

Przywództwo Xi charakteryzowało się odrodzeniem starożytnej filozofii politycznej Legizm. Han Fei zyskał nowe znaczenie dzięki pozytywnym cytatom. Jedno zdanie Han Fei, cytowane przez Xi, pojawiło się tysiące razy w oficjalnych chińskich mediach na szczeblu lokalnym, prowincjonalnym i krajowym.

Xi nadzorował również odrodzenie tradycyjnej kultury chińskiej, zrywając ze ścieżką KPCh, która często ją atakowała. Nazwał kulturę tradycyjną „duszą” narodu i „fundamentem” kultury KPCh. Hanfu, tradycyjny strój Chińczyka Han, przeżył pod nim odrodzenie. 

Książki Xi Jinpinga w Bibliotece Szanghaju
 

We wrześniu 2017 Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin zdecydował, że filozofie polityczne Xi, ogólnie określane jako „Myśl Xi Jinpinga o socjalizmie z chińskimi cechami dla nowej ery”, staną się częścią konstytucji partii. Po raz pierwszy wspomniał o „Myślach o socjalizmie z chińskimi cechami nowej ery” w swoim przemówieniu otwierającym wygłoszonym na 19. Kongresie Partii w październiku 2017 roku. 24 października 2017 na sesji zamykającej 19. Zjazd Partii zatwierdzono włączenie myśli Xi Jinpinga do konstytucji Komunistycznej Partii Chin.

Opisał on Myśl jako część szerokich ram stworzonych wokół socjalizmu o chińskiej specyfice, który umieszcza Chiny na „podstawowym etapie socjalizmu”. W oficjalnej dokumentacji partyjnej, Myśl jest kontynuacją marksizmu-leninizmu, myśli Mao Zedonga, teorii Deng Xiaopinga, „trzech reprezentacji” i perspektywy rozwoju naukowego, jako część serii przewodnich ideologie, które ucieleśniają „marksizm przystosowany do warunków chińskich” i współczesne rozważania.

Koncepcje i kontekst myśli Xi Jinpinga zostały omówione w serii książek The Governance of China, opublikowanej przez Foreign Languages Press dla międzynarodowej publiczności. Tom pierwszy został opublikowany we wrześniu 2014, tom drugi w listopadzie 2017, a tom trzeci w czerwcu 2020.

Aplikacja „Myśli Xi Jinpinga” stała się najpopularniejszą aplikacją na smartfony w Chinach, kiedy rządząca Partia Komunistyczna w tym kraju rozpoczęła nową kampanię, która wzywa swoje kadry do codziennego zanurzania się w doktrynie politycznej.

Rola partii komunistycznej

W opinii Xi Partia Komunistyczna jest prawomocną, konstytucyjnie usankcjonowaną partią rządzącą Chinami i czerpie tę legitymację z rozwijania „kampanii masowej” w stylu Mao, jest partią reprezentującą interesy przytłaczającej większości zwykłych ludzi. W tym duchu wezwał urzędników do samokrytyki, aby wydawać się mniej skorumpowany i bardziej popularny wśród ludzi.

Jego stanowisko zostało opisane jako preferujący wysoce scentralizowaną władzę polityczną, jako środek do kierowania restrukturyzacją gospodarczą na dużą skalę. Xi uważa, że Chiny powinny „podążać własną ścieżką”, a silny autorytarny rząd jest integralną częścią „modelu Chin”, działającego w oparciu o „rdzeń socjalistycznego systemu wartości”, który został zinterpretowany jako alternatywa Chin dla wartości zachodnich; tak jak partia musi znajdować się na szczycie politycznej kontroli państwa, tak centralne władze partii muszą sprawować pełną i bezpośrednią kontrolę polityczną nad wszystkimi działaniami partii.